Baťa pojmenoval opravdový původ finanční krize už před 77 lety

O tom, že za současnou finanční krizí stojí velkou měrou mravní úpadek, asi pochybuje málokdo. Věděl to už Tomáš Baťa, i když se jednalo o jinou dobu a neměl na mysli žádnou více, či méně konkrétní skupinu finančníků.

tomas-bataPříčinou krise je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.

V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.

Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.

Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Tomáš Baťa 1932

Ani současná krize na tom není jinak. Mravní úpadek je prorostlý napříč celou společností a motivace je to, co společnosti chybí nejvíce. Řešením nejsou finanční injekce, natož represe, omezování a nedůvěra. V souvislosti s tématem vám ještě doporučuji výborný článek Dana Dočekala. Přeji úspěšné proplouvání finanční krizí.

Citát Tomáše Bati jsem si vypůjčil od Jana Kodery (Abakowiki), který jej nasdílel na Facebooku (nezapomeňte zkontrolovat výborné Honzovy příspěvky na téma cloud computingu/hostingu tady na BuzzMagu). Fotografie Tomáše Bati ze stránek zasvěcených městu Zlínu.Odebírejte BuzzMag na email

Zavřít
Starší příspěvky:
Digg uvedl DiggBar a bude měnit vyhledávání

Digg ve čtvrtek představil další produkt ze své laboratoře - DiggBar. Nejedná se o toolbar pro prohlížeč a la Google...

Zavřít