Cenzura knih na Amazonu

amazon-failLos Angeles Times odhalují znepokojující zjištění – Amazon cenzuruje vyhledávání a žebříčky prodejnosti knižních titulů. Přitom právě žebříčky Amazonu mají v dnešní době na prodejní úspěch knihy opravdu silný vliv.

V Respektu z října 2007 jste mohli na téma žebříčků Amazonu číst skvělý esej Spisovatelé ve formuli (placený obsah), ve kterém Franz Franzobel popisuje, jak Amazon mění autorům život.

S Amazonem vplulo do literatury cosi, co jinak známe jen z lesklých časopisů anebo ze světa sportu: žebříčky. Každá kniha má svůj rank, v němž se prodává, a tím také měřitelné místo v soutěži o čtenářskou přízeň. To dělá z autorů automobilové závodníky.

[...]

Předtím existoval alespoň teoreticky společný zápas proti společnosti – od okamžiku, co existuje Amazon, je každý psavec zredukován na osamělého bojovníka, každý rozehrává proti každému.

Možná by se Franzobel, významný rakouský autor divil, co vše může mít na žebříčky Amazonu vliv. Podle článku LA Times Amazon manipuluje výsledky tak, že z těchto žebříčků vyřazuje knihy, které považuje za “obsah pouze pro dospělé”, zatímco jiné takové knihy nikoli.

american-psycho-vs-unfriendly-fire

“American Psycho” je příběh sadistického zabijáka od Breta Eastona Ellise. “Unfriendly Fire” je kritikou skvěle přijatá empirická analýza armádní politiky. Je to ale “Unfriendly Fire”, který nemá prodejní rank – to znamená, že se nebude ukazovat v seznamech bestselerů Amazonu, i kdyby se jej prodalo víc kopií než řady Twilight. V některých případech, být de-rankován znamená také být odstraněn z výsledků vyhledávání Amazonu.

Na tuto politiku Amazonu přišel v sobotu Mark R. Probst, když si všimnul, že jeho kniha ztratila svůj rank. Zákaznická podpora Amazonu mu ztrátu ranku vysvětlila následovně.

Z ohledu k celé naší zákaznické bázi jsme vyloučili materiál “pro dospělé” ze zobrazovaní z některých hledání a seznamů bestselerů. Protože jsou tyto seznamy tvořeny s použitím prodejních ranků, materiály pro dospělé musí být vyloučeny také z této funkce.

LA Times našly celou řadu dalších titulů se ztracenými ranky a přitom se nejedná o knihy o nic víc “pro dospělé”, než celá řada titulů, které se v žebříčcích nadále ukazují. Mezi takzvanými tituly “pro dospělé” se tak objevila například kniha “Becoming a Man” od Paula Monetta, která v roce 1992 získala titul národní knihy.

Když si ke zprávám o praktikách Amazonu dostala kritička Bethanne Patrick, poslala je dál do oběhu na Twitteru a trvalo jen hodinu nedělního odpoledne, než se hashtag #amazonfail stal hlavním tématem v trendech. Byla vytvořena online petice a stránky, které provozují spisovatelé romancí odstartovaly úsilí redefinovat frázi “Amazon rank” jako “Cenzurovat a vyloučit na základě obsahu pro dospělé v literatuře (kromě Playboye, Penthouse, psích zápasů a ilustrovaných novel znázorňujících orgie incestu).”

Vypadá to možná nevinně (chráníme přeci děti!), pokud ale přihlédnete k tomu, že knižnímu průmyslu Amazon opravdu diktuje, je fakt že některé knihy bude těžší najít o to více zarážející. Nehledě na to, že tak Amazon autorům a vydavatelstvím nepřímo sděluje: “Pokud se chcete (u)živit, pište…”. To je hodně špatné. Nejen v kontextu této kauzy vám opravdu doporučuji patnáctikorunovou premium sms za výše citovaný esej v archivu Respektu.

Pokud vás téma cenzury na Amazonu znepokojuje a používáte Twitter, nezapomeňte: #amazonfailOdebírejte BuzzMag na email

Zavřít
Starší příspěvky:
50 nejinovativnějších společností v roce 2009 podle BusinessWeeku

Magazín BusinessWeek v pátek ocenil 50 nejvíce inovativních společností roku 2009. Není příliš velkým překvapením, že první příčku opětovně obsadila...

Zavřít