Proč Microsoft nemůže koupí Yahoo! zničit Google

MS vs. Google

Když se na blogosféře přetřásá akvizice ve které figuruje Google, Yahoo, Microsoft, Apple a podobně, vzniká vždy prostor pro nejrůznější teorie co by kdo měl nebo neměl udělat. Jedním takovým teoretikem je Ben Worthen, který na svém blogu spekuluje, že koupí Yahoo! by Microsoft rád zničil Google, o zvýšení vlastní zisků mu prý nejde. Měl by to prý udělat drastickým snížením cen inzerce. Že se jedná o lichou teorii popsal docela krásně Timothy Lee na TechDirtu.

Agresivním snižováním cen trpí konkurence výrazně jen pokud máte dostatečný inventář k uspokojení trhu při nové, nižší ceně. Yahoo! má ale výrazně méně očních bulv než Google, takže i kdyby Yahoo dávalo reklamy zadarmo, zůstalo by pořád hodně neuspokojené poptávky, kterou by Google mohl obsloužit.

Přestože obchodní model Googlu stojí a padá s inzercí, opravdu to neznamená, že by dočasné omezení příjmů Google jako takový finančně ohrozilo.

Google má ve svých rukou spoustu hotovosti a jeho stále astronomické ceny akcií umožňují snadno získat další. Od zaměstnanců Google vím, že limitujícím faktorem nejsou v současnosti peníze, ale schopnost najímat další zaměstnance.

Inu “vyštípat” Google není snadné, pokud ne přímo nemožné. Limitující faktor ve schopnosti najímat úžasné zaměstnance je totiž obecný jev. To, že Google léta masivně investuje do infrastruktury nemusí být pro Microsoft (narozdíl od ostatních společností) až takový problém. Inzertní a lidský inventář Microhoo! už ano.

Hlavně bez dostatečného množství chytrých lidí (unvnitř Microhoo) se uživatelé od velkého G jen tak neodtrhnou, zvláště když vemete v potaz, že služby Google toho zatím “umí” jen tolik aby to stačilo na to, že je uživatelé budou používat. Reklamní trh navíc stále roste, takže o nějaké válce s vítězi a poraženými, jak ji nastiňuje Worthen, nemůže být řeč. Zdroj: TechDirtOdebírejte BuzzMag na email

Zavřít
Starší příspěvky:
Druhý fond Union Square Ventures: 126 milionů $

Z prvního fondu, kdy se v roce 2004 podařilo nakupit 125 milionů dolarů, si Union Square Ventures vytvořili portfolio 16...

Zavřít