Zakladatelé chtějí od eBaye koupit zpět Skype, má to ale háčky

Niklas Zennstrom a Janus Friis, kteří v roce 2005 prodali Skype aukčnímu serveru eBay za 2,6 miliardy dolarů, podle zprávy NYT z konce minulého týdne navyšují kapitál, aby mohli učinit nabídku Skype odkoupit zpět.

Skype je skvělým produktem, který používá více než 405 milionů registrovaných uživatelů (v době akvizice to bylo 53 milionů) a v posledním kvartále 2008 měl obrat 145 milionů dolarů, je ale opravdu těžké hledat spojnice s aukčním serverem.

Přes čerstvě uvedenou aplikaci pro iPhone a snahy zaměřit Skype více na firemní klientelu, je v eBayi rozhodnuto: Prodat.

Cesta k happyendu ale nebude snadná, alespoň ne podle scénáře, jaký si Zennstrom a Friis představují. Podle zdroje, jež byl přítomen jejich diskuzí, by původní zakladatelé do Skypu vložili 1 miliardu z vlastních zdrojů a od investorů, zbytek by financoval eBay a celková hodnota obchodu by se tak dostala na více než 2 miliardy. O podobném plánu mluví také Wall Street Journal a přidává jména zúčastněných fondů: KKR, Warburg, Providence a Elevation Partners. Podle zdrojů WSJ je ale tato cifra pod očekáváním eBaye.

Analytici věří, že se eBay ohlíží po kupci ochotném zaplatit alespoň 1,7 miliardy – hodnotu Skypu v účetnictví společnosti poté, co v roce 2007 odepsala část akvizice.

Celou situaci navíc kompikují “nejasnosti” kolem P2P technologie, na které Skype běží. Společnost Joltid, založená Zennstromem a Friisem na tuto technologii eBayi omezila licenci. Než se záležitost s licencí vyřeší, může to představovat bariéru pro další zájemce o Skype, vyjma samotných zakladatelů.Odebírejte BuzzMag na email

Zavřít
Starší příspěvky:
Guerilla Marketing: Pozrite si, ako predať kávu aj cez PowerPoint.

Zavřít