Podvody a krádeže na decentralizovaných finančních platformách dosáhly v letošním roce již 10,5 miliardy dolarů.
Průzkum také odhalil rizika v rychle rostoucí, ale stále většinou neregulované oblasti kryptoměn (zdroj Reuters).
Takzvané platformy DeFi umožňují uživatelům půjčovat a spořit v kryptoměnách. Podle zastánců tato technologie nabízí levnější a efektivnější přístup k finančním službám než např. u bank.
Pro mnoho investorů, kteří se potýkají s historicky nízkými nebo nulovými úrokovými sazbami, je právě u DeFi zajímavý příslib vysokých výnosů z úspor.
Podle londýnské blockchainové analytické společnosti Elliptic však v tomto převážně neregulovaném sektoru vzkvétá také kriminalita.
Uživatelé utrpěli od roku 2020 v důsledku kriminality v aplikacích, úvěrových platformách a burzách DeFi ztráty ve výši více než 12 miliard dolarů, přičemž většina ztrát vznikla jen v roce 2021, zjistila.
Jako hlavní důvod uvádí chyby v kódu a konstrukční nedostatky. Společnost dodala, že běžné jsou také podvody.
„Decentralizované aplikace jsou navrženy tak, aby byly nedůvěryhodné v tom smyslu, že eliminují jakoukoli kontrolu třetích stran nad finančními prostředky uživatelů,“ uvedl Tom Robinson ze společnosti Elliptic.
„Stále však musíte věřit, že tvůrci protokolu neudělali chybu v kódování nebo návrhu, která by mohla vést ke ztrátě finančních prostředků.“
Hlavní platformy DeFi uvádějí, že přijímají různá opatření k posílení bezpečnosti, od najímání externích firem k auditu kódu na zranitelnost až po udržování klíčů a hesel potřebných k přístupu k peněženkám uživatelů v bezpečném prostředí.
Podle DeFi Pulse je v současné době na platformách DeFi uložena kryptoměna v hodnotě přibližně 86 miliard dolarů, zatímco před rokem to bylo 12 miliard dolarů.
Na růst tohoto odvětví výrazně vsadili také významní investoři, přičemž kanadský penzijní fond Caisse de Dépôt et Placement du Québec se minulý měsíc podílel na investici ve výši 400 milionů dolarů do významné úvěrové platformy Celsius Network.
DeFi web Poly Network byl v srpnu napaden a odcizeno bylo neuvěřitelných 610 milionů dolarů v kryptoměnách. Hacker později téměř celý lup vrátil.
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]