Cardano (ADA): Vše, co potřebujete vědět

Cardano se podle tržní kapitalizace stalo jednou z nejsilnějších kryptoměn.

Tento altcoin roky žil ve stínu populárnějších kryptoměn, ale nyní ho lze oficiálně považovat za jednoho z vůdců kryptotrhu.

Na jakém principu Cardano funguje a vyplatí se do něj investovat?

 

Cardano (ADA): Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně

Cardano by se stalo jednou ze 3 největších kryptoměn – tohoto úspěchu dosáhlo díky užitečným způsobům využití.

Na rozdíl od mnoha jiných digitálních mincí a tokenů na trhu má Cardano mnoho reálných aplikací, díky nimž je kryptoměna označovaná symbolem ADA tak cenná.

Cardano ADA

Technologii poskytovananou společností Cardano již používají zemědělské společnosti po celém světě, aby zajistili, že se jejich ovoce a zelenina dostanou ke spotřebitelům čerstvé.

Školy a vzdělávací platformy používají Cardano k bezpečnému ukládání osobních informací na blockchainu, zatímco maloobchodní prodejny technologii využívají k zastavení šíření padělaného zboží.

Cardano (ADA) je vyvíjeno společností Input Output Hong Kong (IOHK), technologickou společností založenou Charlesem Hoskinsonem.

Tento vývojář má s kryptoměnami velkou zkušenost, neboť ještě před vznikem Cardana působil v Ethereum Foundation a podílel na původním vývoji Etherea (ETH).

 

Co je to Cardano (ADA)?

Cardano (ADA) je relativně nová kryptoměna, kterou v roce 2017 spustil Charles Hoskinson, jeden z hlavních vývojářů Etherea.

Hlavním cílem společnosti Cardano je budování kryptoměny, která je mnohem decentralizovanější a demokratičtější než konkurence.

Na rozdíl od bitcoinu, který je postaven na algoritmu proof-of-work, používá Cardano jiný blockchainový mechanismus zvaný proof-of-stake.

V praxi to znamená, že síť Cardano nevyžaduje k provozu obrovské množství energie. Díky použití technologie proof-of-stake může být ADA mnohem efektivnější než bitcoin (BTC) či ether (ETH).

Cardano je univerzální blockchainový projekt Proof of Stake (PoS). Cardano, známý jako blockchain „třetí generace“, se pustil do řešení běžných problémů, které trápí většinu blockchainů „druhé generace“, jako je například síť Ethereum.

Vývoj celého ekosystému Cardano je předem jasně definován a založen na rozsáhlém výzkumu.

Projekt Cardano sestavil podrobný plán rozvoje sestávající z pěti primárních fází:

  • Fáze 1: Síť je spuštěna se základními funkcemi (přenos ADA).
  • Fáze 2: Jsou přijímány kroky k decentralizaci s uzly provozovanými komunitou.
  • Fáze 3: V síti jsou povoleny inteligentní smlouvy.
  • Fáze 4: Jsou zavedeny postranní řetězce, které zvyšují propojení mezi jednotlivými články.
  • Fáze 5: Díky správě a samofinancování je ADA plně decentralizovaná.

Po dokončení bude síť plně decentralizovaná, řízená držiteli ADA a financována z části malých transakčních poplatků.

 

Cardano aktuální cena a graf

 

Jak funguje Cardano?

Cardano je považován za blockchain „třetí generace“. Cardano (ADA), navržený v podstatě k řešení problémů se škálováním, které jsou obvykle spojeny jak s první generací jedna (bitcoin), tak s druhou generací (ethereum), se ukazuje jako stálý zdroj inovací.

Tam, kde jsou blockchainy předchozí generace náchylné k vysokým poplatkům za transakce a nízkým TPS (transakce za sekundu) v důsledku určitých omezení jejich navržení, je Cardano od základu budováno tak, aby poskytovalo skutečně decentralizovanou síť s nízkými poplatky.

Cardano si klade za cíl zlepšit rychlost a celkovou kapacitu své sítě. Za zmínku stojí jeho vlastní konsensuální protokol ADA Proof of Stake (PoS), přezdívaný Ouroboros.

Protokol by navržen s ohledem na efektivitu, a tudíž výrazně snižuje náklady na energii v síti – zejména ve srovnání s mechanismem Proof of Work (PoW), a to aniž by se snížila bezpečnost použití sítě.

 

Co dělá Cardano jedinečným?

  • Energetická nenáročnost: Cardano je jedním z největších blockchainů, které úspěšně používají konsensuální mechanismus Proof of Stake (PoS). PoS je mnohem méně energeticky náročný mechanismus než algoritmus Proof of Work (PoW), na který se spoléhá bitcoin.
  • Vědecký přístup: Vývojáři společnosti Cardano si zakládají na tom, aby zajistili, že veškerá vyvinutá technologie bude podrobena pečlivému procesu recenzovaného výzkumu. Tato úroveň akademické přísnosti pomáhá blockchainu Cardano jak v jeho odolnosti, tak stabilitě. Navíc je tímto způsobem možné identifikovat mnoho potenciálních problémů a vyřešit je ještě před implementací nové technologie.

 

Co udává hodnotu Cardana (ADA)?

ADA je vlastní token sítě Cardano, pojmenovaný podle matematičky z 19. století – Ady Lovelaceové.

57,6 % z celkové nabídky ADA bylo distribuováno investorům v rámci Initial Coin Offering (ICO), ve kterém Cardano získalo 62,2 milionů USD.

Token ADA je jak digitální měna, tak způsob, jak provádět transakce v síti Cardano (stejným způsobem potřebujete ether (ETH) pro transakce v síti Ethereum).

 

Jaká je hodnota digitální měny ADA?

Tržní kapitalzace kryptoměny ADA spolu s celou sítí Cardano v současné době činí téměř 35 miliard dolarů. Jedna ADA mince má hodnotu 1,11 USD.

Důvod, proč má Cardano hodnotu jen něco málo přes 1 USD, zatímco bitcoin má hodnotu v desítkách tisíc USD, je jednoduchý – existuje pouze 21 milionů BTC, celková nabídka kryptoměny cardano je mnohem vyšší, a to 45 miliard ADA.

Pokud jde o konkurenci, cardano se vyrovná digitálním měnám, jako je Tether (USDT) a Binance Coin (BNB), které mají téměř shodnou tržní kapitalizaci.

Cardano zatím cenově nemůže konkurovat dvou tahounům na krypto trhu – bitcoinu a etheru. Hodnota sítě ethera je více než 5krát vyšší než u ADA, zatímco tržní kapitalizace bitcoinů je 25krát větší než tržní kapitalizace cardana.

 

Kolik žetonů Cardano (ADA) je v oběhu?

Maximální množství tokenů ADA je omezeno na 45 miliard ADA. V současnosti je aktuální cirkulující nabídka Cardano (ADA) zhruba 31 miliard.

V období od září 2015 do ledna 2017 hostila společnost IOHK pět samostatných kol veřejného prodeje, což investorům, kteří měli zájem, umožnilo získat tokeny ADA a podpořit další vývoj.

 

Jak je zabezpečena síť Cardano?

Cardano je zabezpečeno pomocí na míru vyrobeného protokolu Proof of Stake (PoS), přezdívaného Ouroboros. Tento protokol je kombinací inovativních technologií a matematicky ověřených mechanismů.

Primárním cílem protokolu je dosáhnout udržitelného a etického růstu – tedy s malým nebo žádným dopadem na životní prostředí.

Aby byla zajištěna aktivní účast ze všech uzlů v síti, byl přímo do designu Cardano zapracován motivační mechanismus. Účastníci sítě jsou za svou účast pravidelně odměňováni ADA.

 

Jak se Cardano používá?

Cardanův vlastní token ADA lze použít jako převod hodnoty, podobně jako se aktuálně používá hotovost. Ačkoli se touto funkcí může pochlubit mnoho kryptoměn, ADA má ve svém designu zabudováno i jiné využití.

Další použití, které má ADA v síti Cardano, je hlasování a správa.

Cardano, na rozdíl od jiných blockchainových projektů, nemá těžaře, kteří by určovali další vývoj kryptoměny – tato povinnost také připadá na účastníky ADA.

Je-li navržena nová změna nebo vylepšení funkčnosti sítě, držitelé ADA použijí své tokeny k hlasování o těchto návrzích. Tímto způsobem se z Cardana časem stane plně decentralizovaný projekt, který bude řízen těmi, kdo do něj investují.

 

Jak si vybrat vhodnou peněženku k uchování ADA?

Vzhledem k tomu, že je Cardano (ADA) velmi rozšířená kryptoměna, je podporována mnoha peněženkami – ať už softwarovými nebo hardwarovými variantami.

Existuje více než dost možností, ze kterých si uživatelé mohou vybírat a každý se bude muset rozhodnout na základě svých konkrétních potřeb.

 

Budoucnost Cardana

V posledních několika letech si Cardano udržoval nízký profil, zatímco jiné kryptoměny se těšily popularitě a pozornosti.

Skutečnost, že se Cardano stalo jedním ze tří nejcennějších blockchainových projektů na trhu, všechno změnila. Publicita, kterou si Cardano postupně získává, by mohla být právě tím, co je potřeba k tomu, aby se cena ADA ještě zvýšila.

Cardano coin

Cardano je inovativní a jedinečný projekt, jehož cílem je poskytnout novou formu blockchainové infrastruktury kombinující výhody mnoha špičkových technologických a matematických konceptů.

Tento blockchainový projekt třetí generace má potenciál stát se dominantní platformou inteligentních kontraktů v tomto sektoru, ale stále má před sebou velkou část dalšího vývoje.

Je nepravděpodobné, že by Cardano nebo jakákoli jiná kryptoměna někdy nahradila bitcoin.

Nicméně vzhledem k tomu, že se síť Ethereum v poslední době potýká problémy s vysokými poplatky a delší dobou zpracování transakcí, je klidně možné, že v budoucnosti Cardano sesadí Ethereum z pozice druhé největší kryptoměny na trhu.

Nicméně jen čas ukáže, jaké trvalé účinky bude mít Cardano na svět kryptoměn a svět obecně, jeho budoucnost však rozhodně vypadá nadějně.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]