Do jaké kryptoměny (se vyplatí) investovat? [2022]

Do jaké kryptoměny se vyplatí investovat? Na krypto trhu existují stovky digitálních měn, ve kterých je čím dál tím těžší se vyznat.

Přinášíme vám podrobný seznam nejlepších kryptoměn, do nichž se v roce 2021 může vyplatit  investovat a investiční strategie.

Minulý rok byl za poslední donu jeden z nejnáročnějších pro konvenční finanční systém a celkovou světovou ekonomiku.

Uprostřed globální pandemie rapidně stoupl počet individuálních i institucionálních investorů do kryptoměny a krypto technologie.

Souhrnná tržní kapitalizace kryptoměn vzrostla o neuvěřitelných 500 % a je více než pravděpodobné, že kryptoměny do budoucna přilákají další investice.

A do jaké digitální měny se v současnosti může vyplatit investovat?

 

Seznam nejlepších kryptoměn, do kterých se může vyplatit investovat

V průběhu let se objevilo velké množství inovativních i méně důvtipných kryptoměn.

Níže uvádíme kryptoměny, které jsou mezi investory nejoblíbenější.

 

Bitcoin

Bitcoin (BTC) je považován za vůbec první kryptoměnu, která udává hlavní trend ve světě digitálních aktiv. Od ledna 2009 bitcoin dominuje trhu a v uplynulém desetiletí čelil všem druhům vzestupů a pádů.

Ceny bitcoinů dosáhly vysokých hodnot v prosinci 2017, kdy překročily hranici 20 000 USD, po kterém ale v roce 2018 následoval velký kolaps, kdy cena bitcoinu klesla pod 3 500 USD.

Po tomto pádu se však měna vzpamatovala a v lednu 2021 překročila hodnotu 40 000 USD. Aktuálně se pohybuje kolem hranice 30 000 USD a drží se na pomyslném prvním místě na žebříčku popularity.

Kromě toho má také ze všech existujících kryptoměn nejvyšší tržní hodnotu určenou mírou tržní kapitalizace (celková hodnota všech mincí v oběhu).

 

Ethereum

Ether (ETH), který je považován za technologicky vyspělejší kryptoměnu než bitcoiny, je digitální mince softwarové platformy Ethereum, která umožňuje decentralizované aplikace (dApps) a inteligentní kontrakty.

To, co ji odlišuje od ostatních měn, je skutečnost, že transakce mohou být odloženy nebo schváleny na základě událostí v reálném světě.

V současné době je po bitcoinu druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace (s hodnotou kolem 154 miliard dolarů).

Skutečným inovativním přínosem je samotná platforma Ethereum, která disponuje mnohostranným využitím.

Ethereum v roce 2021 mění svůj konsenzuální algoritmus z Proof of Work (PoW) na na Proof of Stake (PoS), aby tak zvýšil rychlost a efektivitu své sítě.

 

Polkadot

Polkadot (DOT), založený relativně nedávno – v roce 2017, byl založen technickým ředitelem společnosti Ethereum Gavinem Woodem a funguje na systému typu Proof of Stake.

Protokol, na kterém pracuje, je vylepšenou verzí starší technologie blockchain.

Jeho největším technologickým rozlišovacím prvkem je několik blockchainů schopných běžet paralelně (tzv. parachains), což řeší problém bitcoinů s rychlostí prováděných transakcí.

Přidání inteligentních smluv, škálovatelnosti a bezpečnostních aspektů zvýšilo atraktivnost digitální měny polkadot ze strany širší veřejnosti.

 

Ripple

Ripple (XRP) je centralizovaná měna, kterou těží, spravuje a vydává její zakládající organizace – Ripple Labs. XRP je ve světě kryptoměn obecně považován za zvláštní entitu.

Zatímco na jedné straně nabízí XRP výhodu různých centralizovaných platebních procesorů, včetně rychlého provádění obchodů, lepší kontroly politiky a vyjednávání s velkými bankami, na straně druhé je široce zpochybňována věrohodnost této kryptoměny.

Investice do kryptoměny XRP ETH BTC

Měna má velký potenciál do budoucna a je aktivně využívána mnoha finančními institucemi jako alternativa sítě SWIFT, což dokazuje její použitelnost v reálném světě.

 

Cardano

Další poměrně nová kryptoměna (spuštěná v roce 2017), Cardano (ADA), pracuje na systému „Ouroboros Proof of Stake“, což mu poskytuje podstatně vyšší efektivitu a bezpečnost než běžné kryptoměny, které fungují na systému Proof of Work, ale také na systému PoS.

Kryptoměna funguje v síti Cardano a využívá chytré kontrakty, které jí umožňují rychle a efektivně zpracovávat platby. Jeho blockchain je recenzován vědeckou komunitou.

Cardano dosáhlo tržní kapitalizace 10 miliard dolarů za pouhé 3 roky po svém spuštění (ve srovnání s 9 roky v případě bitcoinů).

 

Chainlink

Jedním z největších prodejních míst společnosti Ethereum je funkce inteligentních smluv mezi dvěma stranami, přičemž podrobnosti transakce jsou zaznamenány uvnitř datových bloků.

Chainlink logo

Transakce se však mohou uskutečnit pouze na platformě, jako je Ethereum, která pro úspěšné provedení inteligentních kontraktů (kdykoli jsou splněny základní podmínky) potřebuje nějaký proveditelný způsob čerpání dat z reálného světa.

Tato data z reálného světa dodávají a ověřují tzv. Oracles.

Ačkoli mnoho kryptoměnových platforem má své vlastní způsoby získávání dat pro Oracles, síť Chainlink (LINK) vytvořila systém, který zaručuje přesnost těchto dat a ověření inteligentních smluv.

Oracles jsou placeni nativní digitální měnou LINK po úspěšném ověření poskytnutých údajů.

 

Litecoin

Litecoin (LTC) byl spuštěn v roce 2011 za účelem zjednodušení základní krypto technologie a je největší ze všech „bitcoinových klonů“.

Litecoin navrhl bývalý inženýr společnosti Google – Charlie Lee, který jej založil na původní kódové základně bitcoinu a upravil tak, aby čtyřikrát zvýšil rychlost vytváření bloků.

Zatímco bitcoinové transakce trvá přibližně 10 minut, transakce prostřednictvím litecoinů jsou potvrzeny za méně než 3 minuty.

Navíc ve srovnání s jinými BTC klony menší velikost litecoinu snižuje jeho zranitelnost vůči útoku.

 

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH), jedna z nejúspěšnějších a nejranějších bitcoinových derivátů, vznikla v srpnu 2017 s myšlenkou zvýšit kapacitu ukládání dat každého bloku (z 1 MB na 8 MB), což umožňuje rychlejší a méně nákladové transakce.

Ačkoli je ve srovnání se svým předchůdcem není tak populární, mnoho uživatelů poukázalo na to, že díky škálovatelnosti je Bitcoin Cash velmi slibnou kryptoměnou.

 

Stellar

Stellar je v podstatě otevřená blockchainová síť vytvořená za účelem propojení finančních institucí, usnadnění bezproblémových velkých transakcí mezi nimi a snížení nákladů a časového rámce těchto transakcí.

Nativní měna této sítě je známá pod názvem lumen (XLM).

Poté, co Stellar zaostával většinu roku 2020 za bitcoiny, překvapil investory i analytiky tím, že během prvního týdne v lednu 2021 zvýšil tržní hodnotu o 200 %, což ukazuje, že by se mohlo jednat o největšího konkurenta XRP.

 

Binance Coin

Binance Coin (BNB) byl hostován v síti Ethereum až do doby, kdy v roce 2017 vznikla Binance DEX (platforma podobná Ethereu).

Burza Binance umožňuje svým uživatelům nejen obchodovat s BNB na své vlastní platformě, ale také používat nativní měnu k provádění obchodů mezi jinými kryptoměnami.

Síť Binance používá systém Proof of Stake a BNB má tržní kapitalizaci ve výši 6,5 miliardy USD.

 

Investiční strategie pro investování do kryptoměn

Pokud jde o investování do kryptoměn, můžete zvolit buď dlouhodobý, nebo krátkodobý přístup. Oba tyto přístupy mají své výhody i nevýhody a jsou vhodné pro určité typy investorů.

  • Dlouhodobí investoři obvykle používají strategii Buy-and-Hold. Věří v danou digitální měnu a dávají přednost dlouhodobému investování (6 měsíců a více), aby dosáhli větších zisků, aniž by si museli dělat starosti s náhlými tržními výkyvy.
  • Krátkodobí obchodníci využívají každodenní pohyby trhu, aby rychle utržili potencionální zisk. Často tak činí využitím obchodování prostřednictvím derivátových krypto produktů, jako jsou futures, opce a CFD. Tyto produkty jim umožňují spekulovat o pohybech trhu a podle toho zaujímat dlouhé nebo krátké pozice.

Pak existují další strategie investic do kryptoměn, jako je copy trading, které začínajícím obchodníkům umožňuje sledovat a kopírovat obchody zkušených investorů.

Díky tomu se mohou nováčci na krypto trhu učit, procvičovat a ovládat různé investiční přístupy, přičemž často současně minimalizují riziko ztrát.

Kromě použití osvědčené investiční strategie byste se měli také naučit provádět základní a technickou analýzu uvažované kryptoměny.

Na trhu jsou k dispozici různé typy nástrojů pro řízení rizik, které vám pomohou vykázat zisk a zastavit ztráty ve správný čas.

Kromě toho jsou k dispozici investiční nástroje, které vám mohou pomoci udržet si přehled o tržních ukazatelích, cenových grafech, trendech a vzorcích a činit informovaná rozhodnutí.

 

Obchodování vs. nákup kryptoměny

Nákup kryptoměny je spíše dlouhodobý přístup, zatímco obchodování je krátkodobá aktivita. Obchodování je ideální pro ty, kteří důkladně rozumějí obchodování s kryptoměnami a jsou schopni čelit velkým ztrátám.

Zatímco nákup kryptoměny obvykle zahrnuje využití kryptoburzy k nákupu a následné vlastnictví kryptoměny, obchodování je spekulativní aktivitou na brokerské platformě, aniž by bylo nutné kupovat a vlastnit jakékoli mince.

Pro tento účel můžete použít více obchodních nástrojů, jako jsou futures, opce a CFD.

 

Broker vs. burza

Burzy fungují jako prostředníci mezi kupujícími a prodávajícími a za své služby si účtují provizi. Zprostředkovatelé neboli brokeři vystupují jako prostředníci mezi kupujícím/prodávajícím a kryptotrhem.

Největší rozdíl mezi těmito dvěma spočívá v typech obchodů, které nabízejí. S brokerem můžete využít obchodování s pákovým efektem pomocí derivátových nástrojů, jako jsou futures, opce a CFD, zatímco na burzách jde většinou o přímé nákupy a prodeje kryptoměn.

Burza vám poskytne peněženku, kde mohou být mince uloženy k obchodování, zatímco brokerská platforma nevyžaduje žádnou peněženku, protože obchodujete s cenovým rozdílem, nikoli se skutečnou měnou.

Nejlepší platformy svým uživatelům nabízejí pár investičních nástrojů, včetně cenových grafů, strategických funkcí, upozornění na volatilitu, analýzy výkonu, školení, videonávody, technické analýzy a další.

TIP: Ověření krypto a CFD brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Výhody a nevýhody investování do kryptoměn

Výhody

  • Trh s kryptoměnou nikdy nespí. Funguje to 24/7.
  • Investice jsou transparentní a každý záznam je přidán do decentralizovaného blockchainu.
  • Nemusíte investovat do kompletní mince a můžete si koupit její frakci (pouhou část).
  • Kryptoměny mají vysokou likviditu, což znamená, že je můžete rychle převést na konvenční měnu podle vašeho výběru.

Nevýhody

  • Investice do kryptoměn na neregulovaných burzách vás mohou vystavit riziku podvodu.
  • Kryptoměny jsou vysoce volatilní.

 

Sečteno a podtrženo

Důvodem investování do kryptoměn a do technologie blockchainu je potencionální výdělek.

Nicméně zhodnocení investice do digitálních aktiv často trvá dlouhé roky – až do doby, kde se kryptoměna či technologie rozšíří mezi širší počet uživatelů, a tudíž stoupne na hodnotě.

Při krypto investicích se vždy doporučuje promyšlený a dobře vypočítaný přístup a ověřená investiční strategie.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]