Historie a vývoj kryptoměny [1998-2021]: BTC a další

Historie a vývoj kryptoměny: Vše o počátcích bitcoinu a dalších digitálních měn

Zamával i vámi nenadálý zájem o kryptoměnu? Chtěli byste detailně pochopit, jak digitální měny fungují?

Pak ze všeho nejprve musíte obsáhnout historický vývoj kryptoměn a zjistit, jak a proč digitální měny, jako je bitcoin, vznikly a na jakém principu funguje podkladová technologie blockchain.

Zatímco tvůrce vůbec první kryptoměny – nejznámějšího digitálního aktiva bitcoin stále zůstává v utajení.

O samotné historii a vývoji digitální měny je známo mnoho informací, které mohu být užitečné při rozhodování, zda do této relativně nové třídy aktiv investovat, či nikoliv.

 

Digitální vs. fiat měna

Digitální měny nabízí ve srovnání s tradičními (fiat) měnami jedinečnou vlastnost. To proto, že na rozdíl od dolarů nebo eura, které mohou být fyzicky vyměňovány a sledovány, kryptoměna existuje pouze v digitální podobě.

Digitální aktiva jsou v podstatě obtížné zajistit.

Stejně jako můžete do e-mailu zkopírovat fotografii vašeho psa nebo vašich dětí a poslat je rodičům nebo přátelům, většinu digitálních souborů lze snadno replikovat a odesílat po celém světě.

Nicméně vytvoření digitální měny vzniklo unikátní digitální aktivum, které nelze duplikovat ani vysledovat jeho vlastníka.

Zatímco například banka může držet konvenční měnu – například české koruny – ve vašem zastoupení, vy nemůžete koruny kopírovat tak, abyste zdvojnásobili vaše finance.

Vaše koruny jsou v bezpečí v bance. Tento zažitý model má tři účastníky – vás, banku a stát – v našem případě ČR. Vláda souhlasí s tím, co je na vašem bankovním účtu – vaše peníze.

S digitálními měnami by mnoho z těchto zažitých finančních systémů muselo být od nuly znovu vytvořeno.

V případě digitální měny totiž neexistuje žádný centrální orgán, který by měnu kontroloval a reguloval.

Jedná se tak o plně decentralizovaný digitální ekosystém, ve kterém nehrají žádnou roli stát, banky ani žádné jiné instituce.

vývoj a historie kryptoměn BTC ripple

Zdá se, že oblíbenost kryptoměny i samotné podkladové technologii blockchain bude pravděpodobně i nadále růst.

Tomu nasvědčuje i zájem bank o inovativní blockchainovou síť, která umožňuje rychlé transakce ze minimální poplatek. Kryptoměny tak mají možnost se v budoucnu stát široce přijímaným uchovatelem hodnoty a zajištění.

Ačkoliv ještě nelze tvrdit, že by digitální měna překonala tradiční aktiva, není pochyb o tom, že bitcoin a další kryptoměny z trhu jen tak nezmizí.

Ti, kteří se nepoučí z historie, jsou odsouzeni opakovat své chyby – takže zde je krátká historie nejen bitcoinů, ale i ostatních kryptoměn.

 

Historie a vývoj kryptoměny

 

1998-2009: Období před bitcoinem

Ačkoli byl bitcoin první zavedenou kryptoměnou, již před jeho uvedením došlo k pokusům o vytváření online měn s hlavními knihami zabezpečenými šifrováním.

Dva příklady z nich byly B-Money a Bit Gold, které sice byly konfigurovány, ale nikdy plně vyvinuty.

 

2008: Tajemný pan Nakamoto

Do diskuse o e-mailové konferenci o kryptografii byl zaslán příspěvek s názvem Bitcoin – systém elektronické hotovosti fungující na principu peer to peer.

Zveřejnil to někdo, kdo si říká Satoshi Nakamoto, jehož skutečná identita zůstává dodnes záhadou.

 

2009: Uvedení bitcoinu

Bitcoinový software je poprvé zpřístupněn veřejnosti a začíná těžba – tedy proces, kterým se vytvářejí nové bitcoiny a transakce se zaznamenávají a ověřují na blockchainu.

 

2010: Bitcoin je poprvé oceněn

Vzhledem k tomu, že bitcoin nebyl do této doby obchodován, pouze těžen, nešlo jednotkám vznikající kryptoměny přiřadit peněžní hodnotu.

V roce 2010 se někdo rozhodl poprvé prodat ten svůj – vyměnil 10 000 bitcoinů za dvě pizzy. Pokud by si kupující tyto bitcoiny ponechal, při dnešních cenách by mu vynesly více než 100 milionů dolarů.

 

2011: Objevily se konkurenční kryptoměny

S rostoucí popularitou bitcoinů a myšlenkou decentralizovaných a šifrovaných měn se objevují první alternativní kryptoměny.

Někdy se jim říká altcoiny a obecně se snaží vylepšit původní bitcoinový design tím, že nabízejí vyšší rychlost, anonymitu nebo nějakou jinou výhodu.

Mezi prvními, kteří se objevili, byly namecoin a litecoin. V současné době je v oběhu přes 1 000 kryptoměn a stále se objevují nové.

 

2013: Cena bitcoinu se propadla

Krátce poté, co cena jednoho bitcoinu poprvé dosáhla 1 000 USD, cena rychle začala klesat. Mnoho lidí, kteří v tomto okamžiku investovalo do bitcoinu, utrpělo ztráty, protože cena klesla na přibližně 300 USD.

Trvalo další dva roky, než cena bitcoinu znovu dosáhla 1 000 USD.

 

2014: Podvody a krádeže

Možná není překvapením, že pro měnu navrženou s ohledem na anonymitu a nedostatek kontroly se bitcoiny ukázaly jako atraktivní a lukrativní cíl pro hackery.

V lednu 2014 byla největší bitcoinová burza na světě Mt. Gox napadena a její uživatelé ztratili 850 000 bitcoinů, které již nikdy neviděli.

bitcoin hacker

Vyšetřování se stále snaží přesně zjistit, co se stalo, nicméně pravdou zůstává, že se někdo nelegálně obohatil o v té době 450 milionů dolarů.

Za dnešní ceny by tyto chybějící bitcoinové mince měly hodnotu 4,4 miliardy USD.

 

2016:  Ethereum a ICO

Ether je populární platforma, která využívá kryptoměnu známou jako ether – a to k usnadnění chytrých smluv a aplikací založených na blockchainu.

Příchod Etherea byl poznamenán vznikem Initial Coin Offerings (ICO).

ICO, tedy počáteční nabídka mincí je způsob získávání finančních prostředků, které nabízejí investorům příležitost obchodovat s kryptoměnami uváděnými začínajícími společnostmi, a to stejným způsobem, jakým mohou obchodníci investovat a obchodovat s akciemi.

Nicméně například Spojení státy varovaly investory, že kvůli nedostatečnému dohledu mohou být ICO podvod maskovaný jako legitimní investice. Čínská vláda šla ještě dále tím, že je úplně zakázala.

 

2017: Bitcoin dosahuje hodnoty 10 000 USD a stále roste

Postupný nárůst míst, kde bylo možné utratit bitcoiny, přispěl k jeho pokračujícímu růstu jeho popularity. Postupně, jak se objevovalo více a více způsobů použití, bylo jasné, že do ekosystému bitcoinů a altcoinů proudí více peněz.

Během tohoto období se tržní kapitalizace všech digitálních měn zvýšila z 11 miliard USD na současnou sumu přes 300 miliard USD.

 

2018: Kryptoměna se drží navzdory mediálním útokům

Třebaže se média o kryptoměně nezmiňovala zrovna pozitivně, digitální aktiva rostou na hodnotě. Tržní kapitalizace většiny z nich stoupá.

 

2019 – 2020: Popularita kryptoměn stoupá stejně jako mediální zájem

Centrální orgány, finanční svět i média se pomalu smiřují s myšlenkou, že kryptoměny nejsou jen pomíjivý trend a je zapotřebí je nějak vymezit a začlenit do již zavedeného finančního systému.

 

2021: Propad ceny bitcoinu

Cena bitcoinu se rapidně propadla následkem jediného tweetu podnikatele Elona Muska. Jednalo se o jeden z největších propadů této kryptoměny.

Zajímavé je, že k tomu stačilo jediné slovo zveřejněné na Twitteru!

 

Současná situace na krypto trhu

Banky včetně Barclays, Citi Bank, Deutsche Bank a BNP Paribas uvedly, že zkoumají způsoby, jak by mohly být schopné pracovat s bitcoiny.

Technologie za bitcoiny – blockchain – mezitím vyvolala revoluci v odvětví FinTech i mimo něj.

Ať už máte jakýkoli názor na bitcoiny a kryptoměnu – mohou pro vás představovat budoucnost v oblasti financí, nebo naprostý podvod, nicméně to vypadá, že tu digitální aktiva zůstanou.

Podaří se kryptoměnám nahradit vládou kontrolované centralizované peníze distribuovanou a decentralizovanou alternativou, která nebude ovládána ničím jiným než tržními silami?

Nechme se překvapit!

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]