Co přesně je Internet Computer (ICP), čím se odlišuje od ostatních kryptoměn a vyplatí se do této digitální měny investovat si přečtete v tomto článku.
Internet Computer (ICP) je zbrusu nová kryptoměna, která budí široký zájem investorů do digitálních aktiv i krypto obchodníků.
Za necelý jeden měsíc od svého uvedení se cena jeho prudce zvýšila a Internet Computer se tak stal jedním z nejcennějších digitálních aktiv s tržní kapitalizací 45 miliard dolarů.
Je s podivem, jak rychle se Internet Computer zařadil mezi dlouho zavedené mince, jako je bitcoin nebo ether. Hlavním důvodem je jeho jedinečnost ve srovnání se záplavou dalších kryptoměn.
Za vývojem této nové digitální měny stojí curyšská nezisková organizace Dfinity Foundation, která ICP vyvinula s cílem konkurovat velkým kryptoměnám, jako je bitcoin či ether.
ICP byl uveden na kryptoměnový trh v květnu 2021, aktuálně se obchoduje za cenu okolo 50 USD a řadí se na 24. místo z hlediska tržní kapitalizace.
V následujícím článku se zaměříme na to, v čem spočívá úspěch kryptoměny Internet Computer (ICP) a v čem se toto digitální aktivum liší od ostatních.
Budete se tak moci informovaně rozhodnout, zda je ICP vhodným kandidátem k zařazení do vašeho investičního portfolia.
Co je to Internet Computer (ICP)?
Internet Computer je nová kryptoměna a protokol, který poskytuje platformu pro její kreativní uživatele k vývoji webových stránek, aplikací a dalších internetových projektů.
Projekt iniciovala a vyvinula curyšská nezisková organizace známá jako Dfinity Foundation a získala významné investory, jako je Polychain Capital a Andreesen Horowitz.
Místo pouhé digitální měny, jako je bitcoin nebo litecoin, se ICP vydává cestou Etherea – a to tím, že na své platformě umožňuje ostatním uživatelům vytvářet aplikace.
Hlavním cílem ICP je usnadnit decentralizaci internetu pomocí technologie blockchain, aby si kreativní uživatelé mohli odpočinout od používání drahých internetových služeb, jako jsou Amazon Web Services nebo Google.
Platforma také umožňuje vytváření aplikací DeFi (decentralizované financování), které jsou mnohem efektivnější a nákladově výhodnější než běžné finanční služby typu PayPal či Western Union.
Spíše než kryptoměnu představuje tedy Internet Computer síť aplikací, které pohánějí internet.
Jak funguje Internet Computer (ICP)?
Než se pustíme hlouběji do principů fungování ICP, pojďme si vyjasnit pojmy.
- Internet Computer = samotný digitální token,
- Internet Computer Protocol (ICP) = protokol, na kterém tento token funguje.
Nicméně, stejně jako u většiny kryptoměn, které mají odlišně pojmenovaný nativní token, jsou oba (token i protokol) jednoduše označovány jako Internet Computer, takže někdy můžeme tyto dva termíny zaměňovat.
Internet Computer Protocol (ICP) funguje trochu odlišně od ostatních protokolů, které jsou většinou založeny na digitální měně.
ICP kombinuje výpočetní schopnosti více počítačových uzlů a vytváří jednotnou nebo centrální počítačovou platformu, která může podporovat aplikace různého rozsahu a složitosti.
Tento protokol umožňuje oddělení inteligentních kontraktů na zabezpečené kódové jednotky. Jedná se o výpočetní jednotky, které fungují nezávisle.
Koncoví uživatelé pak mohou s těmito jednotkami komunikovat pomocí vstupního bodu, jako je vyhledávač, podobně jako v případě dnešního internetu.
Tento model však nefunguje přesně jako dnešní tradiční internet. Jak je to možné? Vysvětlíme níže!
Místo spoléhání se na centralizovanou infrastrukturu, jako je server Google a jemu podobné, ICP hostí a obsluhuje aplikace a data přímo na blockchainu.
Místo spoléhání na jediné datové centrum tedy ICP vydělává na síti datových center a spouští uzly, které běží na jeho protokolu.
Uzly jsou poté organizovány do podsítí, které vytvářejí softwarové jednotky. Koncový uživatel pak bude s těmito jednotkami komunikovat v rámci svého webového prostředí.
Zakladatel ICP Dfinity Dominic Williams tvrdí, že tento druh protokolu vytváří „platformu odolnou proti napadení“, která je nejen interoperabilní, ale také pomáhá výrazně snížit náklady spojené s tradičními internetovými službami.
ICP snižuje náklady, protože koncový uživatel neplatí za výpočetní výkon jednotek. Místo toho se jednotky předem nabijí pomocí cyklů, což jim umožní platit za vlastní výpočty.
To znamená, že koncový uživatel nebude muset vlastnit žádné tokeny, aby mohl používat ICP. V důsledku toho je odstraněna obrovská překážka vstupu do sítě.
Datová centra jsou odměňována tokeny ICP, z nichž některá budou následně použita k nabíjení jednotek s cykly.
Pokud jde o zabezpečení, ICP používá čtyřvrstvý mechanismus konsensu, který je založený na principu POS (proof-of-stake).
Proč je ICP tak populární?
Velký zájem o ICP, který se projevil ihned po zahájení ICP, není náhodný.
V zásadě existují tři hlavní důvody, díky kterým došlo k počátečnímu růstu ICP a budou hrát velkou roli i v budoucím úspěchu protokolu.
Oblíbenost ICP je dána především:
- Obrovským potenciálem protokolu ICP
Internet Computer se ukázal jako potenciálně revoluční technologie. Myšlenka zbavit se nákladných internetových gigantů typu Google je atraktivní a uživatelům se zamlouvá. - Zájemem investorů
Přestože je ICP v chodu sotva půl roku, získal podporu vysoce postavených institucionálních investorů, jako je společnost Andreesen Horowitz.
Zájem investorů nejen urychluje růst protokolu, ale také buduje důvěryhodnost a láká ještě více investorů. - Marketingem
Tým stojící za ICP projekt hodně propaguje, aby zajistil, že myšlenka „nevyšumí“, než bude realizován plný potenciál projektu.
Cenoví analytici již dopředu předpokládali vzestupnou dynamiku, přičemž se očekává, že platforma letos ještě výrazně poroste.
Historický vývoj cen ICP
ICO je kryptoměna tzv. čtvrté generace, která byla spuštěna teprve nedávno, a proto nemá dlouhou cenovou historii.
Během několika prvních týdnů po uvedení mince na kryptoměnový trh si kryptoměna prošla divokými cenovými výkyvy.
V současné době se obchoduje za něco málo přes 50 USD za minci, což z ICP činí 24. největší kryptoměnu z hlediska tržní kapitalizace.
Obecně se předpokládá, že cena ICP se bude postupně zvyšovat. Dlouhá předpověď očekává býčí (tedy stoupavý) trh.
Jak lze investovat do ICP?
Níže naleznete tři z nejběžnějších způsobů, jak lze investovat do ICP:
- Dlouhodobé držení (hodling)
- Denní obchodování (day trading)
- Investice do základní technologie
V případě prvních dvou způsobů budete nejprve muset koupit nějaké ICP tokeny. Rozhodnete-li se však investovat do základní technologie, nebudete žádné tokeny potřebovat.
Než se tedy podíváme na to, jak ICP obchodovat nebo ji dlouhodobě držet, pojďme si rychle přiblížit, jakým způsobem lze koupit tokeny ICP.
Ačkoli v současné době existuje hned několik burz, které podporují ICP, doporučujeme využít některou z největších krypto burz s dobrým renomé a vysokým stupněm zabezpečení.
Mezi takové patří například Coinbase nebo Binance.
Bez ohledu na to, kterou burzu si vyberete, je proces nákupu více měně stejný a přímočarý.
Proces nákupu ICP
Postupujte podle následujících kroků:
- Vytvořte si účet na krypto burze
Ať už používáte Coinbase nebo Binance, pokud jste tak dosud neučinili, můžete si snadno vytvořit účet.
Kromě samotného založení budete muset zadat některé své osobní údaje a následně účet ověřit. - Získejte krypto peněženku
Jestliže neplánujete v blízké době aktivně obchodovat nebo prodávat své tokeny, neměli byste je ponechávat na vašem účtu na burze.
Vzhledem k tomu, že burza ovládá vaše soukromé klíče, mohou být vaše investice v případě hacknutí snadno ukradeny.
Chcete-li tedy své tokeny držet delší dobu, doporučujeme je přesunout do krypto peněženky mimo burzu.
V závislosti na vašich preferencích a bezpečnostních funkcích můžete použít softwarovou nebo hardwarovou peněženku. - Kupte tokeny ICP
Můžete zadat buď tržní příkaz – v tom případě nakupujete ICP okamžitě za aktuální tržní cenu, nebo limitní příkaz – v tom případě zadáte cenu, za kterou chcete koupit ICP.
Obchod se uskuteční pouze tehdy, když cena klesne na tuto úroveň.
Vzhledem k stále relativně nízké ceně není důvod zadávat limitní příkaz, jestliže chcete vaše tokeny získat ihned, nebo si jen nevíte rady, doporučujeme nákup pomocí tržního příkazu.
Po zakoupení tokenů si nyní můžete vybrat jednu ze tří investičních možností.
Níže si je podrobněji rozebereme.
Dlouhodobé držení (hodling)
Toto je nejběžnější způsob investice do Internet Computer. Hodling doporučujeme, pokud nemáte obchodní schopnosti, nebo čas věnovat se dennímu obchodování.
Hodling je strategie buy-and-hold (koupit a držet), která je odvozena od slova „holding“ (držení). S touto strategií si koupíte ICP a pak čekáte, než ho prodáte.
Cílem je počkat, až bude cena mnohem vyšší než kupní cena, abyste token mohli prodat se ziskem.
Pokud si například nyní koupíte nějaké tokeny ICP za 50 USD, můžete s prodejem počkat, až cena dosáhne 1 000 USD.
Hodling je dobrá strategie pro začínající investory, kteří se nechtějí pouštět do složitosti obchodování.
Denní obchodování s ICP (day trading ICP)
Denní obchodování představuje krátkodobou investiční strategii. Na rozdíl od hodlingu nebudete muset čekat mnoho let, než se dočkáte nějakých zisků.
Tato metoda je složitější a nemusí být vhodná pro nováčky na krypto trhu.
Abyste byli efektivním obchodníkem, budete muset porozumět základním obchodním indikátorům a zohlednit řadu signálů, abyste tak mohli realizovat ziskový obchod.
Existuje také několik obchodních strategií, na kterých můžete vydělat. Pochopení veškerého obchodního žargonu bude nějakou dobu trvat, ale vyplatí se vám.
Pokud tedy zvolíte tuto metodu, připravte se na to, že mnoho času strávíte učením.
Investice do základní technologie
Jedná se o zřídka používanou investiční strategii, většina kryptoinvestorů dává přednost investování přímo do tokenů místo do podkladové technologie.
Pokud věříte v potenciál projektu ICP, můžete namísto do tokenů investovat přímo do projektu.
To může být složitější než držení tokenů nebo jejich obchodování, proto tuto možnost doporučujeme pouze zkušeným investorům.
Vyplatí se investice do ICP?
Vypadá to, že ICP před sebou má vzestupný trend, který povede k jeho vyšší ceně. To znamená, že se token prozatím jeví jako dobrá investice.
Nicméně vezměte na vědomí, že jsou k dispozici pouze data z relativně krátkého časového období – přeci jen projekt ICP funguje teprve od jara 2021.
Jelikož se tedy jedná o novou kryptoměnu s omezenými údaji o jejím cenovém chování, je těžké předpovědět, kam se cena ICP bude dále ubírat.
Prozatím se jedná o extrémně spekulativní aktivum, a přestože většina předpovědí naznačuje vzestupnou dynamiku, existuje možnost dalšího propadu ceny ICP.
Jestliže se tedy raději vyhýbáte riziku, pak vám doporučujeme s investicí ještě počkat, dokud nebudou dostupná dlouhodobější data.
ICP se může v budoucnu stabilizovat a vykazovat docela předvídatelný trend. Když k tomu dojde, můžete se pak ohledně investice do ICP informovaně rozhodnout.
Na základě dat, které jsou v současné době k dispozici, existuje šance padesát na padesát, že bude hodnota Internet Computer ICP stoupat.
Stále byste tedy měli být opatrní a počkat, až si budete jisti, že je ICP dobrým aktivem do vašeho portfolia.
Nicméně pravdou zůstává, že je projekt Internet Computer založený na důmyslně propracovaném protokolu a má solidní plán budoucího vývoje.
Pokud se ICP podaří plně vytěžit svůj potenciál inovativní technologie, měl by být schopen výrazně zvýšit svoji cenu a stát se jednou z důležitých investic.
Většina analytiků a odborníků se domnívá, že větší cenovou hybnou silou projektu bude spíše než nativní kryptoměna samotná základní technologie.
Pokud tedy máte prostředky, můžete místo přímého nákupu a hodlování nebo obchodování s nativním tokenem raději investovat přímo do technologie.
Internet Computer: Ano či ne?
Investice do jakékoliv kryptoměny je vysoce riskantní. V případě ICP to platí dvojnásob.
Vzhledem k tomu, že byl ICP na kryptoměnový trh uveden teprve začátkem tohoto roku, víme toho o Internet Computer jen velmi málo. Cena nativní mince ICP tak může velmi kolísat.
Proto vám doporučujeme s větší investicí do ICP raději počkat, až jak se bude nadále vyvíjet.
Udělejte si čas na prostudování tohoto digitálního aktiva a sami se rozhodněte, zda bude ICP dobrým přírůstkem do vašeho portfolia, či nikoliv.
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]