Jak vybrat nejlepšího krypto brokera pro obchodování s kryptoměnami?
Za poslední desetiletí překonaly kryptoměny všechny ostatní investiční třídy, a to včetně zlata. Digitální aktiva jsou čím dál atraktivnějším prostředkem případného zisku (ale i ztráty).
Nicméně pro mnoho lidí je složité pochopit, jak přesně kryptoměny fungují a jak s nimi obchodovat – a právě to je nutí obrátit se na krypto brokery, kteří jim pomohou obchodování s digitálními měnami zprostředkovat.
Víte, jak si vybrat správného krypto brokera? Poradíme vám!
Obsah článku
- Kdo je to krypto broker?
- Jak fungují krypto brokeři a jaké služby nabízejí?
- 2 brokeři pro obchodování s kryptoměnami
- Krypto broker vs. krypto burza
- Obchodování vs. nákup
- Klíčová kritéria při výběru krypto brokera
- Výhody a nevýhody využívání služeb krypto brokerů
- Výhody krypto brokerů
- Nevýhody krypto brokerů
- Sečteno podtrženo
- Jak a kde začít obchodovat s kryptoměnami?
Obchodníci a investoři by si měli vhodného brokera vybrat na základě různých kritérií, jako je bezpečnost, snadné použití a zákaznická podpora.
Jestliže jste na krypto trhu noví a nákup nebo prodej kryptoměn není vaší silnou stránkou, pak asi bude stát za zvážení využití služeb krypto brokera.
V tomto článku naleznete potřebné informace o tom, kdo je to krypto broker a v čem spočívají jeho zprostředkovatelské služby, výhody a nevýhody obchodování prostřednictvím brokera, funkce a obchodní nástroje, které brokeři svým uživatelům nabízí apod.
Budete si tak moci udělat konkrétní představu o tom, jaká obchodní krypto platforma pro vás bude ta pravá.
Kdo je to krypto broker?
Broker s kryptoměnou nabízí jednodušší obchodní zkušenost, kdy se o celý proces postará zprostředkovatel, přičemž kupující vloží pouze fiat (konvenční) měnu a vybere si příslušnou kryptoměnu, kterou chce koupit nebo naopak prodat.
Jak fungují krypto brokeři a jaké služby nabízejí?
Stejně jako u jakékoli jiného investování do kryptoměny i zde existuje proces registrace, který je nutné provést, abyste mohli začít prostřednictvím brokera obchodovat.
Přejděte na web daného brokera a klikněte na sekci „registrace“, které se obvykle nachází v pravém horním rohu hlavní stránky.
Proces registrace se liší, ale obvykle vyžaduje dvě základní informace – a to jméno a e-mailovou adresu.
Posléze vám na zadanou e-mailovou adresu broker zašle ověřovací e-mail, který slouží jako základní prostředek k identifikaci, že se skutečný vlastník e-mailu opravdu chce registrovat.
Regulovaný krypto broker si vždy vyžádá dokumentaci podle předpisů Know Your Customer (KYC) a Anti-Money Laundering (AML).
Brokeři mohou v rámci procesu registrace požádat o kontrolu v rámci KYC či AML buď ihned, nebo ověření totožnosti požádat později. To do značné míry závisí na jurisdikci, ve které jsou registrováni.
Ověření se liší podle lokality a země, ale nejběžnější typy požadovaných dokumentů jsou:
- Státem vydaný průkaz totožnosti (občanský či řidičský průkaz, cestovní pas atd.)
- Doklad o pobytu (účet za energie, nájemní smlouva atd.)
- Zdroj příjmů (výplatní pásky, bankovní výpis)
Zprostředkovatelé mohou také požádat o další údaje, například fotku, číslo mobilního telefonu, nebo dokonce i videorozhovor.
Poskytování těchto dokumentů může být zdlouhavější, ale protože brokeři musí dodržovat jasně dané předpisy, jsou tyto kontroly nutné.
Někteří brokeři nepožadují žádnou dokumentaci ani ověření, kontroly KYC a AML zcela přeskočí.
To může být velmi atraktivní, protože kontroly v zásadě vyžadují soukromé informace a jejich dokončení může někdy trvat i dny.
Nicméně nejlepší je se takovým brokerům vyhnout, protože pravděpodobně nejsou registrováni u regulačních orgánů a může se jednat o podvody.
Po registraci a ověření budou mít uživatelé přístup k obchodům a smlouvám nabízeným brokerem. Nejprve je však třeba financovat váš účet.
Zafinancování můžete učinit prostřednictvím bankovních vkladů nebo kreditních či debetních karet. Přejděte do sekce vkladů na vašem účtu a zjistěte, jaké metody vámi zvolený broker podporuje.
Poté, co jsou prostředky vloženy na účet brokera, uživatel již může začít obchodovat. Brokerské platformy nabízejí různé derivátové produkty, jako je Contract for Difference (CFD).
CFD jsou derivátové kontrakty, které obchodníkům umožňují spekulovat o rozdílu v budoucí hodnotě kryptoměn.
Obchodník zaujímá dlouhou (nákupní) pozici, pokud se očekává, že cena vzroste. Po uzavření smlouvy, pokud se cena kryptoměny zvýšila, vytvoří účet drobného investora zisk (minus poplatek brokera).
V případě, že cena klesne, investor o peníze přijde.
Nebo obchodník zaujme krátkou (prodejní) pozici, pokud
Existují i další smlouvy, jako jsou opce a futures, které mohou brokeři svým uživatelům nabídnout. Zprostředkovatelé mohou také nabízet obchodování s pákovým efektem, čímž se ale více vystaví ziskům (a také větší šanci na ztráty).
Jakmile jsou obchody uzavřeny a dojde k zisku, mají obchodníci a investoři možnost vybrat si své peníze. Proces je jednoduchý – přejdete do sekce účtů a požádáte o výběr finančních prostředků na váš běžný bankovní účet.
2 brokeři pro obchodování s kryptoměnami
Obchodování s kryptoměnami můžete realizovat přes ověřené brokery.
Jedním z nich je CFD broker Plus500, o kterém jsme detailně psali zde a druhým je eToro, jehož recenzi najdete zde.
Krypto broker vs. krypto burza
Zatímco obchodování na kryptoburzách a využívání brokerů fungují na podobných principech, ve stěžejních oblastech se od sebe liší.
Na kryptoburze obchodník nakupuje a prodává digitální měny a tokeny přímo. Objednávky jsou zadávány v knihách a prováděny, pouze pokud jsou spárovány. Brokeři nabízejí derivátové produkty, s nimiž mohou uživatelé obchodovat, a přitom se nemusí starat o ukládání kryptoměn.
Burzy nabízejí různé krypto služby, jako je například možnost uložení digitální měny v nativní online peněžence. V případě burzy tedy uživatelé musí kryptoměny ukládat na burze a převádět je, aby mohli nakupovat a prodávat. Většina burz nenabízí obchodování s pákovým efektem a vyžaduje předběžné vklady pro příkazy nákupu a prodeje.
Na druhou stranu, brokeři nabízejí další služby v oblasti obchodování digitálních aktiv:
- Jednoduché příkazy nákupu a prodeje za tržní provizi a nabídka okamžité likvidity.
- CFD pro vytváření potencionálních zisků z budoucích cen kryptoměn. Obchodník může použít rozdíly v cenách při nákupu a při prodeji.
- Opce, které umožňují uzavření smlouvy před vypršením platnosti.
- Pákový efekt umožňující vypůjčení peněz k znásobení hodnoty smlouvy.
Používání brokerů je mnohem jednodušší. Smlouvy však rovněž vystavují obchodníky riziku vzniku větších ztrát. Uživatelé tak musí před obchodováním s kryptoměnami získat určité znalosti.
K tomu jim poslouží demo brokerský účet, který většina renomovaných brokerů nabízí zdarma k vyzkoušení obchodních podmínek na krypto trhu.
Obchodování vs. nákup
Obchodování i nákup poskytují obchodníkům i uživatelům různé výhody. Pokud má někdo zájem držet kryptoměny, je nejlepší volbou nákup.
V tomto případě se vyplatí využít kryptoměnová burza. Ta uživateli poskytne požadovanou kryptoměnu, obvykle za poplatek.
Kryptoměna se poté uloží do peněženky uživatele, kterou si pak může uživatel vybrat do své externí peněženky. Stručně řečeno, nákupem se uživatel stává vlastníkem kryptoměny.
TIP: Vše v jednom – burzu, peněženku a obchodování s kryptoměnami – nabízí např. eToro.
Na druhou stranu obchodováním ve skutečnosti nikdy nevzniká vlastnictví kryptoměny jako takové. Smlouva umožňuje uživateli pouze použít smlouvu a uzavřít ji, přičemž do kapsy vydělá zisk (nebo ponese ztráty).
Obchodování prostřednictvím brokera přináší výhody plynoucí z cenové volatility kryptoměny bez složitosti vlastnictví podkladových kryptoměn, což je pro mnohé obchodníky mnohem lákavější možnost.
Klíčová kritéria při výběru krypto brokera
Existuje mnoho online krypto brokerů, kteří obchodníkům umožňují snadno nakupovat kryptoaktiva nebo obchodovat s kryptoměnami.
Výběr správného brokera může být trochu složitý, a proto je před výběrem zapotřebí podívat se na některé aspekty:
- Spolehlivost: Broker musí být spolehlivý. Dobrý zprostředkovatel bude vždy registrován u místních úřadů a uvede své registrační číslo.
- Platební metody: Co když je broker dobrý a spolehlivý, ale nabízená platební metoda není to, co podporuje vaše místní banka? Zkontrolujte dostupné platební metody.
- Poplatky: Zprostředkovatelé vytvářejí zisky účtováním různých druhů poplatků. Ty mohou zahrnovat obchodní provizi, úroky ze smluv a také poplatky za vklady nebo výběry.
- KYC/AML: V závislosti na jurisdikci brokera může zprostředkovatel požádat o jednoduché nebo složité ověření, jehož dokončení může nějakou dobu trvat. Občas může rezidence obchodníka také omezit typ obchodů, ke kterým bude mít přístup. Také se může stát, že některé druhy obchodů nebudou dostupné vůbec.
- Smlouvy: Ne všichni brokeři nabízejí celou škálu krypto derivátů. Mohou být nabízeny například CFD, ale nikoli opce nebo futures.
- Uživatelské rozhraní: Ačkoli brokeři svým uživatelům usnadňují obchodování, jejich rozhraní může být pro některé stále docela složité. Někteří brokeři nabízejí jednodušší rozhraní i pro méně zkušené uživatele.
Výhody a nevýhody využívání služeb krypto brokerů
Výhody krypto brokerů
- Jednodušší pro začínající obchodníky a nováčky na krypto trhu, protože se broker postará o veškerou složitost obchodování s digitálními aktivy.
- Možnost platby prostřednictvím fiat měny usnadňuje nováčkům používání.
- Smlouvy umožňují dosahovat zisků, aniž byste kryptoměny skutečně kupovali.
- Obchodování s pákovým efektem.
- Okamžitý nákup i prodej, protože se nakupují a prodávají pouze smlouvy, nikoli podkladové kryptoměny.
Nevýhody krypto brokerů
- Kvůli obchodní provizi za uzavřený obchod jsou kryptoměny drahé.
- Omezené možnosti nákupu kryptoměny než nabízí burzy.
- Pákový efekt by mohl vést k masivním ztrátám.
Sečteno podtrženo
Brokeři jsou vhodní pro obchodníky, kteří chtějí spíše obchodovat než dlouhodobě investovat.
Zprostředkovatelé nabízejí komplexní derivátové produkty zaměřené na obchodníky, kteří chtějí vydělat na obchodování s kryptoměnami, ale nechtějí je přímo kupovat a složitě uchovávat.
Pákový efekt také umožňuje obchodníkům maximalizovat zisky – a to s nízkým zapojením vlastního kapitálu.
Obchodníci s kryptoměnou musí před výběrem vhodné obchodní platformy zvážit různé krypto brokery – a to na základě několika parametrů, jako je zabezpečení, ochrana osobních údajů, anonymita, zákaznický servis a regulace.
Stejně jako v případě krypto burz i zde platí, že byste měli vždy obchodovat s regulovaným brokerem, který na trhu kryptoměn působí již několik let a má vybudované dobré jméno.
Jak a kde začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]