Buzzmag

Průvodce kryptoměnou: definice, vývoj, typy [2022]

Průvodce kryptoměnou

Kryptoměna ovlivňuje všechny aspekty globální ekonomiky – a je to už více než 12 let! Od té doby trh s kryptoměnami rychle roste a s jednotlivými kryptoměnami se doslova rozvrh pytel.

Chcete se na poli kryptoměn zorientovat? V následujícím článku se dozvíte vše podstatné!

Kryptoměna je nový druh digitálních peněz, který je zcela řízen jejich vlastníky.

Kromě absence vlád, finančních institucí a dalších zprostředkovatelů kryptoměna umožňuje vzájemný obchod, přímé platby, uchování hodnoty, zhodnocení finančních prostředků a mnoho dalšího.

V následujícím článku si vysvětlíme:

 

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna je digitální hotovost typu peer-to-peer, také se jí říká „magické peníze na internetu“. Zjednodušeně řečeno se kryptoměna používá k platbám, ale nevydává ji centrální banka.

Místo toho je kryptografie generována pomocí softwaru, který šifruje transakční data, aby je kontroloval a ukládal jejich její vlastník.

Cílem kryptoměny je vybudovat finanční systém nezávislý na starých bankovních systémech. Jedná se tedy o formu peněz, kterou nelze získat bez souhlasu jejího vlastníka.

Jinými slovy, digitální měnu nelze snadno zmrazit, zabavit nebo nafouknout, a to nad rámec zásahu kontroly jakékoli vlády nebo společnosti.

To ostatně také byl původní zamýšlený účel bitcoinu – první a nejznámější kryptoměny na světě.

Kryptoměny, jako jsou bitcoiny, jsou imunní proti svévolné inflaci.

Nabídka bitcoinů je neměnná a zjistitelná: kdokoli může zkontrolovat počet bitcoinů v oběhu a má jistotu, že celková plánovaná dodávka – v případě bitcoinů představuje 21 milionů mincí – nebude nikdy překročena.

 

Dopad kryptoměny na bankovnictví

Ukazuje se, že výhody kryptoměny (rychlé transakce s minimálními náklady) rychle mění, jak centrální banky pohlíží na peníze.

Velká část světových peněz je již digitální, přičemž úspory občanů představují online účty vedené bankami a platebními společnostmi, jako jsou Visa a Mastercard.

Zůstatky na účtech jsou denominovány v nekryté měně dané země, např. dolary v USA a eura pro země v EU.

Konvenční neboli fiat měna, jako je americký dolar nebo euro, má mnoho výhod, ale i nevýhod.

Měna může být nafouknuta nebo znehodnocena vládami, které mohou peněz vydat podle libosti a přitom si zadělat na obrovské národní dluhy. Kryptoměna funguje opačně.

Zatímco běžné mezinárodní bankovní převody jsou často drahé, obvykle trvají několik dní (někdy se ztratí při přenosu), transakce s kryptoměnou se probíhají okamžitě a většinou stojí jen pár korun.

Správa prostředků pomocí kryptoměn je stále snazší, a očekává se, že v příštích několika letech bude osobní finanční správa kryptoměny nutností.

 

Zrození kryptoměny a její vývoj

Kryptoměnu, jak ji známe, vynalezl v roce 2008 anonymní vývojář, kterému se přezdívá Satoshi Nakamoto.

Ačkoli byl Nakamotův průlom odvozen od stávajících technologií, jako je kryptografie veřejného klíče, bylo nutné vyřešit problém „dvojitého utrácení“.

Tvůrce bitcoinu v podstatě našel způsob, jak zabránit tomu, aby mince byly utráceny současně ve více než jedné transakci.

Toho bylo dosaženo pomocí systému s názvem Proof of Work, ve kterém těžaři – tedy lidé ověřující síťovou aktivitu pomocí speciálních softwarů – musí vyřešit složitý matematický problém, aby získali právo přidávat nové transakce do sdílené účetní knihy – tzv. blockchainu.

Tato nově navržená síť blockchain byla uvedena do provozu v roce 2009 uvedena a stala se tak průkopníkem nového systému globálního převodu prostředků.

Kdokoli může nakupovat, prodávat, odesílat nebo přijímat bitcoiny pomocí notebooku nebo chytrého telefonu s aplikací základní úložné peněženky.

Protože neexistuje žádná centrální kontrola, je bitcoin často označován jako decentralizovaný. Jedná se o první skutečně globálně rozšířěné „peníze“, které nekontroluje žádný stát ani jiná entita.

Bitcoin samozřejmě není jedinou kryptoměnou. Od začátku bitcoinů v roce 2009 byly na trh uvedeny stovky digitálních měn. Mnohé z nich plní podobnou funkci jako bitcoin, ale mají i další funkce.

Například monero je navrženo tak, aby podporovalo soukromé transakce, a poskytuje větší anonymitu, zatímco ether – nativní měna sítě Ethereum – může být použit k placení za výpočetní zdroje, jako je interakce s decentralizovanými aplikacemi.

Některé z těchto a dalších kryptoměn podrobněji prozkoumáme dále.

 

Třebaže se způsoby použití a navržení různých kryptoměn liší, obecně sdílejí následující charakteristiky:

+ Předem určená a omezená nabídka digitálních mincí, kterou nelze libovolně nafouknout.

+ Mimo kontrolu centrálních stran včetně vlád, finančních orgánů a společností.

+ Transakce a zůstatky v peněžence může zobrazit kdokoli ve veřejné knize.

+ Lze je odesílat peer-to-peer bez použití zprostředkovatele (např. banky).

+ Nelze ji snadno zabavit nebo zmrazit.

 

Jak se dnes používá kryptoměna

Kryptoměnu dnes používají uživatelé ve všech oblastech života a ze všech socioekonomických prostředí. Poptávka po digitálních penězích spočívá v jejich širokém využití.

 

Kryptoměnu lze použít:

 

Níže naleznete konkrétní případy použití několika nejpopulárnějších kryptoměn:

Nemusíte být odborníkem na kryptoměny, abyste ocenili, že kryptoměna je novodobým vynálezem, který opravdově mění hru na globálním finančním poli.

Zatímco mnoho případů použití kryptoměny lze provést také tradičními aktivy, jako je hotovost, kryptoměna disponuje určitými vlastnostmi, které ji odlišují od tradičních finančních produktů.

 

Krypto brokeři pro obchodování s kryptoměnami

Kryptoměny lze nakupovat, prodávat a obchodovat s nimi. Pro obchodování můžete např. využít brokery Plus500 (CFD broker – více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde).

 

4 důvody, proč vlastnit kryptoměnu

Kromě investičního potenciálu, díky kterému je kryptoměna dosud tak populární, existuje mnoho dalších důvodů, proč vlastnit digitální aktiva:

 

1) Krypto komunita

Vlastnit digitální hotovost, kterou nelze zabavit a která má programovatelný nedostatek, po kryptoměně vytváří poptávku a motivuje lidi, aby ji drželi jako dlouhodobou investici.

 

2) Digitální transformace

Svět se stal ještě více digitálním, také v návaznosti na události, jako je pandemie koronaviru, a měnící se sociální a pracovní chování, které pandemie vyvolala, což tento digitální trend ještě urychlilo.

Rychle přecházíme do bezhotovostní společnosti, ve které se většina naší činnosti, od práce po nakupování, provádí online.

Zároveň lidé začali mít obavy z vniknutí do jejich digitálních životů vládami a technologickými společnostmi, které, jak se zdá, mají v úmyslu vykonávat kontrolu nad tím, jak interagujeme a obchodujeme.

Kryptoměna poskytuje způsob, jak vydělávat na přechodu na digitální technologii a zároveň zmírnit mnoho nevýhod konvenční měny, jako je ztráta soukromí, cenzura a inflace.

Stejně jako vás nikdo nemůže přinutit používat bitcoin, ani vám nikdo nemůže zabránit v jeho použití.

Jedná se o dobrovolnou technologii, nicméně již stovky milionů lidí se rozhodly účastnit krypto ekonomiky.

 

3) Finanční alternativy

Vlastnit kryptoměnu neznamená opustit národní měnu a omezit platební karty: stále můžete na denní bázi používat konvenční finanční instituce, které znáte.

Kryptoměna spíše poskytuje alternativní možnost pro ty, kteří nedůvěřují zavedenému finančnímu systému a lidem, kteří jej řídí, a kteří by raději věřili v matematiku než v politické vůdce a bankéře.

 

4) Odpor proti cenzuře

Ať už si ceníte soukromí ve vašich finančních záležitostech, máte motivaci investovat nebo diverzifikovat investiční portfolio, nebo hledáte aktivum, které nelze zabavit nebo cenzurovat, pak vám kryptoměna poskytne odpověď.

U bitcoinů a podobných kryptoměn je každá transakce považována za rovnocennou: síť počítačů, která ověřuje transakce, nemůže diskriminovat na základě věku, pohlaví, rasy, země nebo bohatství.

Díky tomu je nejférovější formou peněz, jakou kdy svět poznal.

 

Je kryptoměna dobrá investice?

Stále větší počet profesionálních i amatérských investorů nakupuje kryptoměnu.

Ať už máte zájem o obchodování s bitcoiny kvůli krátkodobému potenciálu zisku, nebo investujete do kryptoměny pro dlouhodobý zisk, je třeba se hodně učit, informujte se o aktuální situaci na krypto trhu nebo využijte služeb finančního poradce.

Třebaže kryptoměny na trhu existují již více než 10 let, v porovnání s ostatními druhy aktiv se stále jedná o velmi nestálou investici s vysokou rizikovostí.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

Exit mobile version