Co je metaverse a jak ovlivní cenu kryptoměn

Vstupte do metaverse – do digitální budoucnosti, ke které nás majitel Facebooku Mark Zuckerberg vede.

Generální ředitel a hlavní akcionář Facebooku Mark Zuckerberg nastínil svou vizi budoucnosti giganta sociálních médií a představil zaměření společnosti na metaverse.

Zuckerberg oznámil, že se společnost Facebook přejmenovává na Meta, a podrobně popsal, jak chce jeho společnost vybudovat novou verzi internetu.

„Věříme, že metaverse bude nástupcem mobilního internetu, budeme mít pocit přítomnosti – jako bychom byli přímo s lidmi bez ohledu na to, jak daleko od sebe ve skutečnosti jsme,“ řekl.

Název Facebook bude zachován pro svou hlavní platformu sociálních médií.

 

Co je metaverse?

Metaverse neboli metavesmír je místo spojující fyzický a digitální svět. Je to prostor, kde digitální reprezentace lidí – avatarů – komunikuje při práci i zábavě, setkávají se v kanceláři, chodí na koncerty a dokonce si zkoušejí oblečení.

Středobodem tohoto vesmíru bude virtuální realita, digitální svět, do něhož už můžete vstoupit prostřednictvím speciálních brýlí Oculus od společnosti Facebook.

Součástí však bude také rozšířená realita, kdy se prvky digitálního světa vrství na realitu. Představit si to můžete např. na hře Pokémon Go, kde digitální pokémony hledali lidé ve skutečném světě.

Facebook už má profesionální verzi metaverse připravenou. Její aplikace Horizon Workrooms umožňuje pracovníkům s Oculusem vstupovat do virtuálních kanceláří a pořádat schůzky.

Viceprezident Facebooku pro globální záležitosti Nick Clegg pořádá své pondělní týmové schůzky v kancelářském metaversu, který je vybaven virtuálním stolem a tabulí.

Clegg řekl, že metaverse bude představovat řadu vzájemně propojených světů, v nichž uživatel plynule přejde ze světa Facebooku do světa Applu, Googlu nebo vydavatele počítačových her.

Podle Clegga bude vybudování metaverse trvat 10 let.

Facebook plánuje kvůli vybudování metaverse vytvořit v Evropské unii 10 000 nových pracovních míst.

 

Odkud se vzal pojem metaverse?

Termín metaverse – kombinace předpony meta („mimo“) a vesmír – vznikl v románu Snow Crash amerického spisovatele science fiction Neala Stephensona.

Hlavní hrdina románu Hiro je hacker a rozvozce pizzy, který pracuje pro mafii. První vysvětlení tohoto virtuálního světa v románu uvádí:

„Takže Hiro tu vůbec není. Je v počítačem vytvořeném vesmíru, který mu počítač kreslí do brýlí a pumpuje do sluchátek. V žargonu se tomuto imaginárnímu místu říká Metaverse. Hiro tráví v Metaversu spoustu času.“

 

Jaké coiny mohou z metaverse mít prospěch?

Přechod Facebooku na „metaverse“ společnost by měl být obecně pozitivní pro tokeny, které se pravděpodobně budou používat jako měny v nových světech online her a elektronického obchodování.

Z metaverse jako širokého pojmu pro novou generaci pohlcujících virtuálních světů, v nichž budou lidé moci pracovat, hrát hry, provozovat elektronické obchodování a komunikovat v sociálních sítích by mohlo mít prospěch více společností a kryptoměn.

Z metaverse by mohly těžit i kryptografické společnosti, online hry a digitální aktiva obecně, ať už s Meta, nebo bez ní.

Jedním z jasných vítězů by mohly být online herní platformy a tržiště, které využívají non-fungible tokeny neboli NFT jako herní tokeny a sběratelské předměty.

Mnohé z těchto společností považovaly oznámení generálního ředitele společnosti Meta Marka Zuckerberga za „potvrzení svého úsilí“, napsal v pondělí ve své poznámce analytik společnosti BTIG Mark Palmer.

Lidé, kteří o „metaversu“ nikdy neslyšeli, o něm začali diskutovat, poznamenává. A hybná síla by nyní mohla narůst pro virtuální ekonomiky postavené na herních modelech „play-to-earn“ a NFT.

Palmer vyzdvihuje Decentraland jako příklad světa metaverse, který z toho může těžit. Decentraland je online komunita, kde si uživatelé mohou vytvářet své avatary a komunikovat s nimi.

Označuje se za „vůbec první virtuální svět, který vlastní jeho uživatelé“.

Decentraland má svůj vlastní token s názvem MANA, který od oznámení společnosti Meta vzrostl o více než 300 %.

Za tokeny MANA lze také nakupovat tokeny LAND, které představují virtuální majetek v Decentralandu.

V červnu se na platformě prodaly virtuální pozemky za více než 900 000 milionů dolarů, které koupil Republic Realm, digitální realitní fond.

Svůj domov si na Decentralandu vyhlédla také aukční síň Sotheby’s. Společnost v červnu otevřela virtuální galerii ve „Voltaire Art District“ na Decentralandu, kde vytvořila prostor pro dražby NFT.

 

Coinbase a tokeny navázané na metaverse

Tokeny Decentralandu nejsou jediné, které se vezou na novém zájmu o metaverse.

Jak poznamenává Palmer, vyskočila cena i dalších herních tokenů, včetně SAND společnosti The Sandbox, WILD společnosti Wilder Worlds a TLM tokenu společnosti Alien Worlds.

Mnoho z těchto tokenů je založeno na blockchainu Ethereum nebo jeho vedlejších řetězcích. Z toho by mohl široce těžit token Ethereum, ETH.

Jedním z dalších dlouhodobých příjemců by mohla být společnost Coinbase (recenze zde) se svými 68 miliony uživatelů.

Tato společnost je největší americkou obchodní platformou pro kryptoměny a druhou největší na světě.

Coinbase do své platformy přidává další kryptoměny, rozvíjí institucionální služby a buduje také trh NFT.

Coinbase by také měla těžit z širšího přijetí kryptoměn díky nedávnému spuštění burzovně obchodovaných fondů Bitcoin futures.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]