Taproot: Velká změna pro bitcoin po 4 letech

Bitcoin se dočká velké první změny po čtyřech letech. Těžaři po celém světě schválili první upgrade bitcoinu za poslední čtyři roky. Jmenuje se Taproot a má vstoupit v platnost v listopadu 2021.

Upgrade bude znamenat větší soukromí a efektivitu transakcí. Dále odemkne potenciál pro chytré smlouvy, což je klíčová vlastnost technologie blockchain.

Jedná se o vzácnou shodu mezi těžaři, kterou odborníci na kryptoměny nazývají „velkou věcí“.

 

Co je Taproot?

Upgrade se nazývá Taproot a má vstoupit v platnost v listopadu.

Až se tak stane, bude to znamenat nejen větší soukromí a efektivitu transakcí, ale hlavně odemkne potenciál pro chytré smlouvy, klíčové vlastnosti technologie blockchain, která eliminuje prostředníky.

Na rozdíl od upgradu bitcoinu v roce 2017, který byl doprovázen ideologickými spory má Taproot téměř všeobecnou podporu, také proto, že změny vylepší kód.

 

BTC aneb co se změní

Podle změna bitcoinu souvisí s digitálními podpisy, které si můžete představit jako otisk prstu, který jednotlivec zanechává na každé transakci, kterou provede.

Právě teď kryptoměna používá něco, čemu se říká „algoritmus digitálního podpisu eliptické křivky“, který je vytvořen ze soukromého klíče, jenž ovládá bitcoinovou peněženku a zajišťuje, že bitcoiny může utratit pouze jejich oprávněný vlastník.

Taproot přejde na tzv. Schnorrův podpis, který v podstatě znemožňuje čtení transakcí s více podpisy.

V praxi to znamená větší soukromí, protože vaše klíče nebudou v řetězci tolik vystaveny a můžete tak trochu lépe skrýt vaši identitu.

Nebude to však znamenat větší anonymitu individuální bitcoinové adresy ve veřejném blockchainu, ale jednoduché transakce budou díky tomu nerozeznatelné od těch složitějších a složených z více podpisů.

Tyto soupiskou vylepšené podpisy také mění pravidla hry pro chytré smlouvy (samo vykonatelné dohody v blockchainu).

Chytré smlouvy lze teoreticky použít pro jakýkoli druh transakce, od placení nájemného každý měsíc až po registraci vozidla.

Díky Taprootu jsou chytré smlouvy levnější a menší, pokud jde o prostor, který zabírají v blockchainu.

V současné době lze chytré smlouvy vytvářet jak na základní vrstvě protokolu bitcoinu, tak na Lightning Network, platební platformě postavené na bitcoinu umožňující okamžité transakce.

Chytré smlouvy uzavřené v síti Lightning Network obvykle vedou k rychlejším a méně nákladným transakcím.

S tím, jak stále více programátorů vytváří chytré smlouvy nad bitcoinovým blockchainem, existuje také potenciál pro to, aby se bitcoin stal významnějším hráčem ve světě DeFi.

DeFi jsou decentralizované finance, což je termín používaný k popisu finančních aplikací navržených tak, aby vyřadily prostředníka.

V současné době dominuje ethereum jako blockchain, který je pro tyto aplikace nejvhodnější.

 

Na co se čeká?

K samotnému zavedení dojde pravděpodobně až v listopadu 2021 kvůli testování a snížení pravděpodobnosti pokažení upgradu.

Jen tak se nebude znovu opakovat migraci z roku 2013, kdy chybný upgrade vedl k dočasnému rozdělení bitcoinu na dvě poloviny.

(Zdroj)

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]