Tezos (XTZ): Vše, co potřebujete vědět

Zajímá vás blockchainová technologie Tezos a její nativní digitální měna a rádi byste se o nich dozvěděli více?

Na jakém principu fungují, jak si vedou v porovnání s bitcoinem a dalšími digitálními měnami?

Čtěte dále, přinášíme vám veškeré potřebné informace!

Tezos, označovaný symbolem XTZ, je blockchainová síť spojená s digitálním tokenem známým jako tezzie nebo tez. Tyto tokeny nejsou těženy, protože síť používá konsensuální protokol Proof of Stake.

Síť blockchain je open-source samo-upgradovatelná platforma určená pro vytváření a hostování aplikací a aktiv.

Zúčastněné strany jsou samy zodpovědné za správu upgradů pro primární protokol, včetně změn provedených v řídícím procesu.

Tezos získala v roce 2018 v rámci ICO (počáteční nabídky mincí) 232 milionů USD. Právní a správní problémy však nadále způsobovaly cenovou stagnaci až do konce roku 2019.

Na začátku roku 2020 začala opět nabírat na obrátkách.

 

Proč byl vynalezen Tezos?

Rané blockchainy, jako je Bitcoin a Ethereum, učinily významná rozhodnutí o vývoji a designu velmi centralizovaně – rozhodovali pouze členové týmu vývojářů.

To vedlo nejen k nedostatku všestrannosti a flexibility, ale také k velkým neúspěchům.

Tezos logo

Právě proto se Tezos rozhodl vybudovat síť, kde je rozhodovací proces neodmyslitelně přítomen, což umožňuje zúčastněným stranám přijímat důležitá rozhodnutí.

Pro zúčastněné strany byla vytvořena pravidla správy, která jim umožňuje schvalovat či zamítat změny a upgrady sítě.

Každý vývojář, který chce provést konkrétní změnu, může navrhnout upgrade protokolu, což také motivuje zúčastněné strany k podílení se na procesu vývoje a modernizaci.

Řízení a rozhodování ohledně dalšího vývoje blockchainu je tak zcela demokratický proces.

Učinil další logický krok tím, že vyřešil hlavní problém raných blockchainů, kde museli projít obtížnými zkušenostmi, aby rozhodli o budoucnosti blockchainu.

S pravidly pro rozhodování a správu zabudovanými do blockchainové sítě rozhoduje o tom, kam projekt povede, demokracie.

 

Jak Tezos funguje a jaké technologie za ním stojí?

Tezos má zcela jedinečnou architekturu, která využívá Network Shell.

Jedná se o agnostický nativní middleware, který vývojovému týmu umožnil vytvořit modulární styl blockchainové sítě, který se může měnit, upgradovat a doplňovat podle konkrétní sady pravidel.

Blockchain má obecně tři vrstvy – síťovou vrstvu, která umožňuje komunikaci mezi uzly a uživateli, transakční vrstvu, která specifikuje protokol pro ověření transakce, a konsensuální vrstvu, na základě které síť funguje na vzájemném souhlasu.

Tezos zkombinoval konsensuální a transakční protokoly a vytvořil jedinou vrstvu zvanou blockchainová vrstva.

Network Shell umožňuje bezproblémovou komunikaci mezi blockchainem a síťovými vrstvami, zatímco síťová vrstva zůstává vůči ostatním dvěma vrstvám agnostická.

Tato komunikace mezi vrstvami umožňuje zúčastněným stranám demokratickým způsobem řídit upgrady a změny blockchainové sítě.

Demokratická správa umožněná jedinečnou architekturou blockchainové sítě Tezos umožňuje upgradovat a provádět změny, aniž by se síť musela dělit na další blockchainové odnože.

O každém navrhovaném dodatku se hlasuje, aby se rozhodlo, zda je schvalován většinou zúčastněných stran či nikoli. Samotný hlasovací proces lze podle potřeby upravit.

Z dlouhodobého hlediska tento proces umožňuje blockchainu udržovat své základní hodnoty při provádění nezbytných upgradů bez vytváření odnoží blockchainu, které fragmentují podporu a prostředky.

 

Fungují tokeny Tezos jako skutečné peníze?

Bohužel ne. Alespoň zatím ne. Tokeny XTZ jsou ve srovnání se zavedenými kryptoměnami velmi nedávným digitálním aktivem.

V současné době je kryptoměna v počáteční fázi, kdy si mince kupují pouze podporovatelé projektu nebo obchodníci.

Podporovatelé jsou lidé, kteří věří v projekt a projevují svou podporu získáním podílu a nákupem nativních tokenů.

Kromě toho je třeba mít na paměti, že nejde primárně o alternativní digitální měnu, ale o blockchain, jako je Ethereum, jehož cílem je napájet inteligentní smlouvy a aplikace na samo-pozměňujícím protokolu.

To znamená, že je token primárně určen k provozování blockchainových operací a nikoliv k nákupu zboží a služeb.

 

Poplatky a výdaje za transakce v rámci sítě Tezos

Transakční náklady jsou v současnosti obecně nulové. Podporovatelé nebo zúčastněné strany obvykle přijímají transakce za nulový poplatek.

Pokud však kupujete tokeny XTZ z burzy kryptoměn nebo z obchodní platformy, možná budete muset zaplatit různé typy poplatků za zprostředkování nákupu a další přidružené služby.

Tyto náklady obvykle závisí na vaší zemi pobytu, množství mincí, které chcete koupit, struktuře poplatků za službu a způsobu platby.

 

Jaké jsou výhody sítě Tezos?

Tento decentralizovaný blockchain nenabízí jen všechny běžné blockchainové výhody, ale přináší také řadu jedinečných funkcí, jako je například:

 

Samo-pozměňující se blockchain

Speciální architektura sítě ji umožňuje samo-upgradovat protokol, aniž by se musela tříštit na další blockchainové odnože.

To je pro blockchain zásadní, protože tříštění zbytečně rozptylují komunitu, fragmentují zdroje, mění systém odměn zúčastněných stran a ředí všechny výhody, které se v průběhu času v blockchainu nashromáždily.

Samo-pozměňující se síť umožňuje bezproblémovou koordinaci a implementaci budoucích změn i aktualizací.

 

Řetězová správa

Každý účastník blockchainu Tezos má právo podílet se na správě sítě.

Existuje volební cyklus, který zainteresovaným stranám přináší systematickou a organizovanou metodu k dosažení shody ohledně navrhovaných změn a dodatků k blockchainu.

Využití procesu samoregulace mu také umožňuje zlepšit jeho volební proces pro lepší správu v budoucnu.

 

Decentralizace

Navrhované změny vývojářů mohou také přenášet odměny jednotlivcům nebo skupinám, které pracují na vylepšení protokolu. Tento robustní proces financování nejen decentralizuje údržbu sítě, ale motivuje účast.

Z dlouhodobého hlediska může pomoci síti Tezos vytvořit dynamickou, otevřenou a „zapálenou“ komunitu vývojářů, kteří jsou dostatečně motivováni k tomu, aby do sítě přispívali.

 

Formální ověření a inteligentní smlouvy

Blockchain Tezos lze použít k vytváření decentralizovaných aplikací a inteligentních smluv, které nemohou být cenzurovány nebo odstraněny žádnými třetími stranami.

Navíc umožňuje proces formálního ověření, který zvyšuje bezpečnost těchto aplikací pomocí matematických postupů.

Mechanismus lze také použít k identifikaci chyb a jejich opravě před významnými dopady na samotnou síť a její uživatele.

 

Protokol Proof of Stake

Proof-of-Stake neboli PoS je protokol, pomocí kterého získává více zúčastněných stran v Tezosu konsenzus (shodu) ohledně stavu blockchainu.

Na rozdíl od jiných protokolů PoS může být každý účastník součástí procesu konsensu a má právo přímo obdržet svou odměnu samotným protokolem za to, že významně přispěl k bezpečnosti a odpovědnosti sítě.

Protokol PoS navíc není náročný na zdroje a má nízkou bariéru vstupu, což umožňuje více lidem stát se součástí tohoto procesu.

 

Lze Tezos použít anonymně?

Tezos je nová kryptoměna a je těžké říci, jak se bude projevovat, pokud jde o soukromí a anonymitu.

Vzhledem k tomu, že anonymita není prodejní funkcí blockchainu, očekává se, že uživatelé získají stejnou úroveň soukromí, jakou obvykle mají v jiných blockchainech, jako je Ethereum a Bitcoin.

To znamená, že jsou adresy veřejně dostupné a částky transakcí viditelné – zanechávají tedy digitální stopu.

Jakákoli vládní organizace nebo jednotlivec s dostatečnými znalostmi může informace vysledovat zpět k vám a odhalit vaši identitu. Na blockchainu máte určitou úroveň anonymity, ale ta není absolutní.

 

Je Tezos bezpečný?

Tezos používá decentralizovanou blockchainovou síť, což znamená, že neexistuje žádná centrální databáze, kterou by bylo možné hacknout.

I když hacker najde do sítě cestu, bez konsensu zúčastněných stran nelze provádět žádné změny.

Kromě toho, decentralizace znamená, že neexistuje žádný centrální orgán, který by mohl vykonávat absolutní kontrolu nad blockchainem.

Síť Tezos navíc používá kryptografické šifrování, a tím uchovává informace o uživatelích v bezpečí.

 

Jaké týmy pracují na vývoji Tezos

Tezos spoluzaložili Kathleen Breitman a Arthur Breitman, kteří pomocí malého týmu angažovaných vývojářů budují základní platformu již od roku 2014.

V současné době společnost Tezos Foundation sídlící ve Švýcarsku využívá finanční a strategické zdroje s cílem propagovat protokol Tezos vyplácením grantů a pomocí dalších metod získávání kapitálu.

Tezos Foundation

Tezos Foundation je dále rozdělena na oddělení, která zahrnují nadační radu, výkonný výbor, výbor pro audit, investiční výbor, technický poradní výbor nebo nominační a odměňovací výbor.

Některé vývojové týmy sítě Tezos jsou roztroušeny po celém světě. Například mnoho korejských univerzit přímo přispívá k projektu.

 

Které finanční instituce investovali do sítě Tezos?

Tezos měl jeden z nejúspěšnějších ICO, protože za pouhé dva týdny vygeneroval více než 232 milionů USD.

Mezi významné investory patří Dalma Capital, Limitless Crypto Investments, Boost VC, Cypher Capital a Enabling Future.

investice do Tezos

Pokud jde o finanční a strategické investice, Tezos získal velkou podporu díky svému vysoce demokratickému samosprávnému blockchainu.

Mnoho nadšenců kryptoměn věří, že to, co Tezos dělá, je mnohem blíže filozofii zakladatele bitcoinu Satoshi Nakamota.

 

Jakým způsobem uchovávat tokeny sítě Tezos

Pokud chcete bezpečně ukládat své tokeny XTZ, můžete použít peněženky na kryptoměny.

Jedná se o fyzická zařízení nebo softwarové aplikace, které udržují vaše tokeny v bezpečí.

Zde jsou některé z nejlepších peněženek Tezos, které můžete použít k uložení tokenů XTZ:

Softwarové peněženky

  • Galleon Wallet (stolní peněženka pro Windows, macOS a Linux)
  • AirGap (mobilní peněženka pro web, Android a iOS)
  • Kukai (webová peněženka)
  • ZenGo (mobilní peněženka pro iOS a Android)
  • eToro Wallet (peněženka, burza a obchodní platforma v jednou prostředí)

Hardware peněženky

 

Vyplatí se investovat do sítě Tezos?

V současné době je Tezos jedním z nejzajímavějších a nejslibnějších projektů v oblasti kryptoměny díky své demokratické správě a specifickým funkcím, o nichž mnozí věří, že jsou v souladu s blockchainovou filozofií Satoshi Nakamota.

Je to jeden z důvodů, proč si projekt získal tolik pozornosti a při ICO shromáždil více než 232 milionů USD na další financování projektu.

Nyní, když je vyřešen management a právní problémy, které zastavily pokrok během minulého roku, očekává se, že cena tokenu rychle poroste.

Ceny kryptoměny podléhají vysoké volatilitě. Jsou nestálé a mohou vést k náhlým pádům a výkyvům, které je těžké předvídat.

Proto, pokud chcete investovat do tokenu XTZ, doporučujeme vám to v rámci diverzifikace investičního portfolia za účelem řízení možných rizik.

TIP: Kde můžete obchodovat s tokeny XTZ?
Obchodujte s Tezos prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Obchodování online s Tezos (XTZ)

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]